Dotacja szansą na mocny start.

Dotacja szansą na mocny start!
Wizja własnego biznesu spędza Ci sen z powiek? Ogranicza Cię brak funduszy?
Nie odwlekaj sukcesu na później! Skorzystaj z dotacji i zapewnij sobie solidny start.

Innowacyjny biznes – cel każdego przedsiębiorcy.

Innowacyjny biznes wiąże się m.in. ze stworzeniem całkiem nowego produktu, usługi lub jakości. Może to prowadzić nie tylko do stworzenia całkiem nowej rzeczy, ale również do udoskonalenia tej już istniejącej. Zatem, aby stworzyć innowacyjny biznes, trzeba porządnie zastanowić się nad tym, czego potrzebuje rynek. Jeśli odpowiesz sobie na to pytanie i zaczniesz realizować swój plan założenia firmy, będziesz na drodze ku innowacyjnemu biznesowi.

Wdrożenie innowacyjnego pomysłu nie jest sprawą tanią, a w Polsce często zdarza się, że nasz system bankowy nie jest gotowy, aby finansować innowacyjne, a więc i ryzykowne przedsięwzięcia. Dlatego wielką szansą są dotacje z Unii Europejskiej, które są rozdysponowywane w ramach kilku krajowych i regionalnych programów. Jednak nie należy liczyć jedynie na środki unijne, ponieważ to może nie wystarczyć. Warto pomyśleć również o innych źródłach finansowania, o których już wkrótce!


Dlatego teraz zadaj sobie pytanie – co zrobić, aby być innowacyjnym? 

Na samym początku udzielania odpowiedzi na to pytanie, zapoznaj się z kilkoma radami, które mówią o tym, jak być innowacyjnym. 


  1. Zorientuj się w innowacyjnym otoczeniu, którego zadaniem jest pomoc w prowadzeniu firmy, umożliwienie kontaktu z różnymi uczelniami i nauką, ale także z innymi przedsiębiorstwami.
  2. Przeanalizuj swoje mocje strony i zastanów się nad tym, co chciałbyś w życiu robić. Następnie zajmij się analizą rynku i konkurencji, bo w ten sposób dowiesz się, czy Twój pomysł ma szanse zaistnieć.
  3. Gdyby Twój pomysł już istniał na rynku, powinieneś zastanowić się nad jego ulepszeniem.
  4. Dowiedz się, jakie źródła finansowania są dla Ciebie dostępne.
  5. Nie ograniczaj się tylko do pomocy unijnej, ponieważ nawet dokładne spełnienie wszystkich wymogów nie daje Ci gwarancji otrzymania dofinansowania.
  6. Bądź ostrożny. Nie zakładaj na starcie sukcesu Twojego pomysłu, ale bądź nastawiony bardziej na scenariusz bardziej pesymistyczny i ten najbardziej prawdopodobny. Pozwoli Ci to uniknąć rozczarowania.
  7. Nie ignoruj konkurencji, bo to właśnie ona jest Twoim największym zagrożeniem. Musisz na bieżąco śledzić działania konkurentów i zmiany na rynku.
  8. Podążaj z duchem czasu i rozpatruj się w potrzebach zarówno rynku, jak i Klientów.
  9. Szanuj relację z przyszłymi Klientami, ponieważ to właśnie od nich będzie zależało to, jak wyglądać będzie Twoja działalność na rynku i jak długo potrwa Twoja „przygoda” z biznesem.
  10. Otaczaj się ludźmi, którzy tak, jak Ty mocno wierzą w to, że Twój innowacyjny biznes się uda. 

Współcześnie na każdym kroku można usłyszeć, że już nie istnieje coś takiego jak „nisza”. Wszystkie możliwe pomysły na biznes są realizowane. Wtedy trzeba dokonać porządnej analizy, zebrać wszystkie siły i dążyć do wyznaczonego celu. 

innowacyjny biznes

… i niech to będzie cel bardzo innowacyjny, bo wiem, że sobie z tym poradzisz! ;)